20 listopada to Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Z tej okazji rozpowszechnialiśmy zagadnienia związane z prawami dzieci i ich łamaniem. Podczas spotkań na świetlicy z dziećmi z klas 1-3 przede wszystkim krótko przedstawiliśmy działalność organizacji UNICEF oraz najważniejsze prawa dzieci, wykorzystując proste w odbiorze filmy edukacyjne na You Tube. Uczniowie wykonali również proste gazetki szkolne z najważniejszymi ich zdaniem prawami dzieci. Wychowawczynie klas 1-3 postanowiły zorganizować zabawę andrzejkową, na którą uczniowie przyszli ubrani tylko w kolorze niebieskim. Zdjęcia z miłej zabawy znajdziesz – tutaj.
Prawa obowiązujące na świecie, czyli fragmenty Konwencji praw dziecka były dokładnie omawiane na godzinie wychowawczej w klasie 5a.
Pani Janik rozpowszechniła wiadomości o akcji UNICEF “Na ratunek dzieciom Rogu Afryki”. W tę akcję włączyły się dwie klasy: 4a i 6a. W klasie czwartej (w sali udekorowanej niebieskimi balonami) zostały przeprowadzone trzy lekcje wychowawcze w oparciu o nadesłane scenariusze. Uczniowie również wykonali prace plastyczne na temat: “Jak UNICEF pomaga dzieciom zamieszkującym Róg Afryki?”. W klasie szóstej przeprowadzono jedną lekcję wychowawczą oraz uczniowie wykonali plakaty opisujące kraje Rogu Afryki, z których została wykonana okolicznościowa gazetka. Młodzież poznawała Etiopię, Somalię, Kenię i Dżibuti oraz problemy z jakimi borykają się ludzie tam mieszkający. Dzięki włączeniu się w projekt rozwijaliśmy u naszych uczniów świadomość na temat znaczenia pomocy humanitarnej i sytuacji mieszkańców należących do Rogu Afryki. Mamy nadzieję, że dzięki zebranym środkom przyczynimy się do wsparcia działań pomocowych na rzecz najbardziej potrzebujących.