Czy może być coś cenniejszego niż pomaganie?

Z takim pytaniem zmierzyliśmy się w październiku, kiedy podjęliśmy się organizacji po raz kolejny ogólnopolskiej akcji charytatywnej Prezent pod Choinkę.
W poprzednim roku szkolnym był zorganizowany kiermasz przez szkolne koło wolontariatu, a tak zebrane fundusze wykorzystaliśmy do zakupu różnych artykułów do paczek dla dzieci.
W tym roku szkolnym szukaliśmy nowej formuły dla naszej akcji ze względu na pandemię.
Pomysł był taki, aby każda klasa zebrała wyznaczone artykuły do paczek. Wszystkie klasy włączyły się do akcji, ale nasze najśmielsze oczekiwania pobiły klasy najmłodsze czyli klasy od 1 do 3.
Przyniesione przez nich kartony słodyczy oraz przez starsze klasy artykuły papiernicze, środki kosmetyczne oraz zabawki pozwoli na spakowanie 36 paczek w kartonach po butach dla dzieci z Ukrainy, Bułgarii i Rumunii.
20 października zapakowane w szkole prezenty zostały przekazane do organizatora akcji – Centrum Misji i Ewangelizacji.
Dziękuję wszystkim wolontariuszom, czyli każdemu kto wsparł akcję, za zaangażowanie i wrażliwe serce.

Ewa Below

Organizator o akcji PREZENT pod CHOINKĘ 2020
Akcja „Prezent pod choinkę” jest organizowana przez Centrum Misji i Ewangelizacji Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP we współpracy z Diakonią Polską oraz Stowarzyszeniem Joannici Dzieło Pomocy – Oddział Śląski. Polega na przygotowywaniu przez dzieci, młodzież i dorosłych prezentów w pudełkach po butach. Przed świętami Bożego Narodzenia paczki te trafią do potrzebujących dzieci i młodzieży na Białorusi, w Rumunii i na Ukrainie.
Inicjatywa prowadzona jest co roku od 2001 r.
Obecna edycja jest więc dwudziestą. Dotychczas we wszystkich edycjach zebrano i przekazano ponad
88 000 prezentów.
Jak co roku, osoby biorące udział w akcji własnoręcznie przygotowały prezenty i przekazały je do lokalnych koordynatorów. Ci, którzy nie mieli takiej możliwości, a chcieli wziąć udział w akcji, mogli wesprzeć ją pieniężnie – organizatorzy przygotowali paczki za nich.
Do 1 grudnia zebrano 1230 takich wirtualnych paczek.
4 grudnia 2020 r. pierwsze paczki zebrane w ramach akcji ruszyły w drogę. Trzy dni później dotarły do rumuńskiego miasta Cisnădie, niedaleko Sybinu. Jak informują organizatorzy akcji, pastor miejscowej parafii László Zoran Kezdi zajmie się przekazaniem prezentów dzieciom w tym regionie.