Chrzest nowych członków SKLMiR

29 listopada 2013 roku w jadalni szkolnej w godzinach popołudniowych odbył się chrzest nowo przyjętych członków Szkolnego Koła Ligi Morskiej i Rzecznej. Kandydaci na nowych członków nie mieli łatwych zadań. A co robili – można zobaczyć.

Nauka pływania

Na basenie w „Papudze”

Niedawno byliśmy na basenie w „Papuga Park Hotel”. Godzinna nauka pływania, przyniosła nam dużo radości i nowych doświadczeń. Niektórzy z  uczestników zdecydowali się na chwilę relaksu w hotelowym jacuzzi. Po wspaniałej zabawie wraz z kolegami i koleżankami oraz opiekunami, poszliśmy do kawiarni na lodowy poczęstunek oraz orzeźwiający napój, który był miłą niespodzianką zorganizowaną przez p. Wacława Sztafę.
Po bardzo mile przebytych chwilach, zostaliśmy odprowadzeni przed hotel przez naszych opiekunów, po czym rozeszliśmy się do domów
Przewodnicy Szkolnego Muzeum Fauny i Flory Morskiej Gimnazjum nr 1 im. gen. St. Maczka w Jaworzu serdecznie dziękują dyrektorowi hotelu „Papuga” panu Wacławowi Sztafa i pani Alicji Seredynieckiej  za umożliwienie nam skorzystania ze wspaniałego, hotelowego basenu oraz poczęstunku w kawiarni.

Gimnazjalni Przewodnicy

XIX Warsztaty Ekologiczne

W dniach 27 – 28 września 2013 roku odbyły się XIX Warsztaty Ekologiczne zorganizowane przez nasze szkolne koło Ligi Morskiej i Rzecznej. Pierwszego dnia uczestnicy Warsztatów pojechali do Krakowa, aby zobaczyć jak pracują studenci w Instytucie Biologii Uniwersytetu Pedagogicznego oraz zwiedzić krakowskie ZOO.

Drugiego dnia Warsztaty odbywały się w naszej szkole. Zajęcia prowadzili zaproszeni goście: dr Marek Guzik, dr Ryszard Kozik oraz gościnnie dr Jacek Proszyk, który przyniósł równiez swoją kolecję owadów i motyli.

Obszerniejsze sprawozdanie z XIX Warsztatów dr Marka Guzika znajduje się – tutaj.

Zawody wędkarskie

14 września 2013 oku na ,,Rybaczówce” w Bierach odbyły się zawody wędkarskie. Rywalizacja rozpoczęła się o godz. 9.00, a zakończyła około 16. W godzinach przedpołudniowych trwały zawody w łowieniu ryb. Jak się później okazało najwięcej(wagowo) ryb złowił uczeń klasy 1b Daniel Sikora, a drugi był Kamil Kruczek. Po zakończeniu zawodów rybackich, nastąpiła rywalizacja sportowo-wodniacka. W nich najlepszy okazał się uczeń z poza naszej szkoły, a drugie miejsce zajął uczeń klasy 2b Mateusz Garncarz. W zawodach sportowych jak i wędkarskich miejsce na podium zajęła również uczennica klasy 1c Joanna Greń. Po ogłoszeniu wyników wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody pocieszenia oraz ciepłą kiełbaskę z grilla.

Konkurs Wiedzy o Morzu i Pomorzu Zachodnim

W dniach 15-18.05.2014r. ligowcy z Jaworza wyjechali do Szczecina, aby wziąć udział w finale Wiedzy o Morzu i Pomorzu Zachodnim. Najwyższe miejsce w finale zajął Piotr Sierszecki. Członkowie SKLMiR naszej szkoły odebrali również dyplomy i nagrody za konkurs plastyczny o tematyce morskiej oraz puchar i dyplom za najlepiej pracujące SKLMiR w Polsce w kategorii Gimnazja.

Organizator:
Małgorzata Białas-Stanisławska
Andrzej Stąsiek

XX Warsztaty ekologiczne

W dniach 8-9.05.2014r. miały miejsce XX warsztaty ekologiczne w których wzięło udział 46 młodych ligowców z Jaworza, Jasienicy, LO nr IV i VIII w Bielsku-Białej, Łodygowic i Zakopanego wraz z opiekunami. Mieli oni okazję przeszkolić się w „Izbie Przyrodniczej” Nadleśnictwa Bielsko-Biała, w Parku Krajobrazowym „Dolina Wapienicy” oraz w Małej Fatrze na Słowacji. Przewodnikami po tych miejscach i zajęcia terenowe, których tematem były „Płazy i gady”, przeprowadzili pracownicy Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie pod kierunkiem dr Marka Guzika, przedstawiciel Nadleśnictwa Marcin Giel oraz opiekun MSKLMiR w Zazrivie Marian Babiak.
Mecz piłkarski, ognisko, regionalne piosenki i biesiadowanie zorganizowanie przez Dyrekcję Zespołu Szkół oraz Starostę Zazrivy Mateusza Mnicha, służyły lepszemu poznaniu się młodych Polaków i Słowaków w celu podejmowania wspólnych przedsięwzięć ekologicznych i rekreacyjnych.
Warsztatom patronował Nadleśniczy Hubert Kobarski, Wójt Gminy Jaworze Zdzisław Bylok oraz Dyrektor Gimnazjum nr 1 w Jaworzu Barbara Szermańska.

 

VIII Konkurs Piosenki Żeglarskiej

W dniu 10.02.2014r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Konkursie Piosenki Żeglarskiej. Konkurs organizowany był po raz VIII przez ligowców LO nr IV i odbył się tym razem w Centrum Wychowania Estetycznego im. Wiktorii Kubisz w Bielsku-Białej. Konkurs stał na bardzo wysokim poziomie, zgłosiło się do niego 36 zespołów.
Najlepsze wyniki uzyskały indywidualnie:
Izabela Kurcius – II miejsce
Zuzanna Czader – III miejsce

Więcej zdjęć – tutaj

Dni Morza w Czernichowie

Na początku lipca młodzież naszego gimnazjum zrzeszona w SKLMiR wzięła udział w obchodach Dni Morza w Czernichowie. Gościem honorowym imprezy był prezes ZG LMiR kpt. Andrzej Królikowski. W Dniach Morza uczestniczyli również prezes ZO LMiR Edward  Szpoczek oraz Dyrektor Gimnazjum nr 1 w Jaworzu p. Barbara Szermańska.

Opiekun SKLMiR:
Małgorzata Białas-Stanisławska

Zawody Wędkarskie

W sobotę 14.06.2014r. na „Rybaczówce” w Bierach uczestniczyliśmy w X Zawodach Wędkarskich.
Wszystkich zebranych, a przede wszystkim gości przywitał gospodarz obiektu prezes Polskiego Związku Wędkarskiego p. Czesław Biesok, głos zabrał również prezes Zarządu Okręgu Bielsko-Biała LMiR p. Edward Szpoczek. Zawody trwały do godzin popołudniowych, a na zakończenie najlepszym wręczono puchary, dyplomy oraz sprzęt wędkarski.
Najlepszym z gimnazjalistów okazał się uczeń klasy 1b Daniel Sikora.

Organizatorzy:
Małgorzata Białas-Stanisławska
Alicja Iskrzycka

XXIII Zlot Jungów

Podczas Dni Kołobrzegu miasto Kołobrzeg gościło uczestników XXIII Zlotu Jungów Ligii Morskiej i Rzecznej. Impreza cieszyła się ogromną popularnością o czym świadczy udział ekip z całej Polski i zagranicy.

Program zlotu w tym roku był imponujący. W Kołobrzegu uczestnicy zlotu przywitali żaglowiec Marynarki Wojennej ORP „Iskra”, nie zabrakło także rywalizacji sportowych na wodzie, pływania po redzie portu oraz rejsu statkiem wycieczkowym. Odbyła się również muzyczna prezentacja SKLMiR na pokładzie ORP „Iskra”. Uczestnicy zlotu mieli też możliwość zapoznania się z bazą dydaktyczną Zespołu Szkół Morskich, która logistycznie zabezpieczała zlot.
Zlot zakończył się mszą św. w Kołobrzeskiej Katedrze, zwiedzaniem Muzeum Oręża oraz rozdaniem nagród za udział w konkursach.
W zlocie jungów uczestniczyły szkoły okręgu bielskiego z Jaworza, Jasienicy, Łodygowic, Drogomyśla, LO nr IV i VIII w Bielsku-Białej oraz uczniowie Zakladnej Szkoły  w Hnojniku z Czech.

Organizatorzy:
Małgorzata Białas-Stanisławska
Andrzej Stąsiek

Święto morza 2014

Morskie świętowanie

      Przed kilkuset laty woje Bolesława Krzywoustego docierając do Bałtyku pod Kołobrzegiem śpiewali:

 „Naszym przodkom wystarczały ryby słone i cuchnące,
My po świeże przychodzimy, w oceanie pluskające!
Ojcom naszym wystarczało, jeśli grodów dobywali,
A nas burza nie odstrasza ni szum groźny morskiej fali.
Nasi ojce na jelenie urządzali polowanie,
A my skarby i potwory łowim skryte w oceanie”.

 

Świadomi tego, jakie korzyści płyną dla całej Polski z posiadania morza mieszkańcy Podbeskidzia i wczasowicze gromkim „hej! heeej! ” zamanifestowali swoje przywiązanie do morza. Nad Jeziorem Międzybrodzkim ogromne tłumy po raz 78 uczestniczyły 5-6.07.2014 w „Święcie Morza”. Byli wśród nich – Poseł na Sejm RP Małgorzata Pępek, Starosta Żywiecki Andrzej Zieliński, delegacja zaprzyjaźnionej gminy Csór z Węgier, kpt. ż.w. Jerzy Ryrych, Prezes Okręgu LMiR w Bielsku-Białej Edward Szpoczek oraz członkowie SK LMiR z Jaworza, Jasienicy i Bielska-Białej. Głównym przesłaniem radosnego świętowania było przekonanie, że „Morze broni, żywi, wychowuje”.

Uroczystości zorganizowane przez Gminę Czernichów pod honorowym patronatem Ligi Morskiej i Rzecznej były okazją do uhonorowania Gminy Medalem Zaślubin Polski  z Morzem oraz szczególnie zasłużonych osób Dyplomami „za wzorowe wypełnianie zobowiązań płynących z Zaślubin poprzez organizację Święta Morza 2014”.Wręczając te wyróżnienia Prezes LMiR kpt.ż.w. Andrzej Królikowski, Dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni nie krył zdumienia nad rozmachem organizacyjnym oraz wyraził wdzięczność za kultywowanie świadomości morskiej na Podbeskidziu, do czego wzywali ks. Stanisław Staszic, gen. Józef Haller, gen. Mariusz Zaruski. „Jesteście spadkobiercami myśli i czynów tych wielkich Polaków” podkreślił Prezes Ligi zwracając się do uczestników. Dziękując za te słowa i wyróżnienia Wójt Gminy Adam Kos zapewnił, że Święto Morza, które na stałe wpisało się w życie mieszkańców będzie co roku hołdem „dla tych co na morzu” oraz praktyczną realizacją staszicowskiego przesłania – „Trzymajmy się morza”.

Ważnym elementem bogatego programu muzycznego, sportowego i artystycznego, koordynowanego przez Wiolettę Kadłubicką był konkurs wianków. Kilkadziesiąt różnorodnych dzieł rękodzielniczych uplecionych z kolorowych kwiatów rzucono do jeziora, by niesione nurtem Soły popłynęły do Bałtyku. Tak oto symboliczne roślinne obrączki połączyły góry z morzem. Związkowi temu pobłogosławił w imieniu Boga-Stwórcy ks. prob. Piotr Konieczny podczas wypełnionej symboliką górską, rzeczną i morską uroczystej Mszy św. w kościele pw. Marii Magdaleny.

 

 

Edward Szpoczek