Pierwsze spotkanie ligowców po wakacjach

5 października br. w godzinach popołudniowych w naszej szkole odbyło się pierwsze spotkanie nowych i starych członków MSKLMiR. Podczas zebrania ustalono plan działania na nowy rok szkolny oraz powspominano, co zdarzyło się w roku ubiegłym. Na spotkaniu obecni byli: dyrektor szkoły Barbara Szermańska, kpt. ż.w. Jerzy Ryrych, Andrzej Stąsiek oraz opiekun koła Grzegorz Olejnik.

Spotkanie ligowców w LO nr 4 w Bielsku-Białej

27 września br. o 12.30 pojechaliśmy z panią Dyrektor i panem Grzegorzem Olejnikiem do LO nr 4 w Bielsku-Białej. Spotkaliśmy się tam z gimnazjalistami i licealistami z innych szkół w celu rozpoczęcia kolejnego roku działalności Ligi Morskiej i Rzecznej na Podbeskidziu. Na spotkaniu otrzymaliśmy wiele cennych informacji związanych z zeszłorocznym Flisem Od-rzańskim i wycieczką do Ochab. Na koniec nastąpiło przemówienie pana kapitana Jerzego Ryrycha i wręczenie nagrody pani Janinie Kuli opiekunce SKLMiR w LO nr 4.

Kamil Binda 1b

XVIII Warsztaty Ekologiczne

14 września 2012 r. uczniowie z Gimnazjum Nr 1 w Jaworzu, z Gimnazjum w Dro-gomyślu i LO nt IV z Bielska-Białej wraz z opiekunami wybrała się na warsztaty ekologiczne w Beskidy w okolice Ochab i Pruchnej.
Na początku młodzież dojechała do Dream Parku w Ochabach. Tam czekało wiele atrakcji. Zwiedzanie zaczęli od alei, przy której umieszczone są miniatury zabytków z całego świata m.in. Piramida Kukulkana, Tadż Mahal, Cerkiew Wasyla Błogosławionego i wiele innych. Po obejrzeniu zabytków przyszła pora na oglądanie dinozaurów. Zaskoczyły one uczniów niecodziennymi odgłosami. Żeby „nie stracić tematu” uczniowie od razu przeszli do oglądania prehistorycznych gadów. Tam stanęli oko w oko na przykład z protostęgą, moza-zaurą czy bazylozaurą. Zaraz potem młodzież poszła oglądać filmy w 6D. Zobaczyli bajkę o przygodach „Sonica” i zapierający dech w piersiach horror „Asylum”. Po  kinie uczniowie przeszli do „Labiryntu w kukurydzy”. Było gdzie i po czym chodzić, bo powierzchnia pola wynosiła aż 0,5 hektara. Gdy uczestnicy wycieczki znaleźli drogę powrotną z labiryntu mieli lekką zadyszkę ale byli szczęśliwi i uśmiechnięci. Po tak „wielkim wysiłku” poszli na krótki odpoczynek, po którym część młodych ludzi ustawiła się do kolejki w „Parku Linowym”. Aby hasać dowoli po torze przeszkód należy ubrać odpowiednie i niezbędne zabezpieczenia. Jak się później okazało tor przeszkód dla jednych okazał się większym wyzwaniem, a dla innych mniejszym.
Po zwiedzeniu całego Dream Parku wszyscy pojechali do gospodarstwa agrotury-stycznego „Dolina Wodna” w Pruchnej. Tam czekał na wycieczkowiczów pyszny obiad. Po posiłku młodzież poszła na wykład pana dr Marka Guzika, pracownika naukowego Uniwersytetu Pedagogicznego z Krakowa. W związku z tym, że uczniowie znajdowali się w „Dolinie Wodnej” to wykład był na temat przystosowania zwierząt do środowiska wodnego. Pan doktor pokazywał, jak żaba przystosowała się do środowiska wodnego. Po wykładzie uczestnicy wycieczki mieli krótkie szkolenie na temat zachowania się w wodzie podczas pływania, a na-stępnie odcumowali rowery wodne i pływali, aż do „wyczerpania zasobów” mięśniowych.
Zaraz po „przejażdżce” wodnej wycieczkowicze lekko zmęczeni ale szczęśliwi poje-chali w drogę powrotną do Jaworza.

uczestniczka warsztatów
Zuzanna Czader z kl. 1a
Opiekunowie warsztatów:
Grzegorz Olejnik
Andrzej Stąsiek
dr Marek Guzik

Udział w dożynkach – 2 IX 2012

Grupa Ligowców brała udział w gminnych dożynkach. Na stoisku obok amfiteatru przezentowali okazy ze Szkolnego Muzeum Fauny i Flory Morskiej.

Chrzest nowych członków SKLMiR w Jasienicy

Chrzest “jajeczek” (tak właśnie nazywamy członków SKLMiR w Jasienicy) był godny pochwały jeżeli chodzi o przygotowanie. Na uczestników czekały liczne przeszkody, utrudnienia, pokłon przed Zeusem i wypicie napoju, którego skład nie był zbyt zachęcający. Mimo tego wszystkie dzieci chętnie brały udział w przygotowanych wyzwaniach.

Chrzest nowych przewodników SKLMiR

27 listopada br. odbył się chrzest nowych członków Szkolnego Koła Ligi Morskiej i Rzecznej. Uroczystość ta miała miejsce w jaworzańskim gimnazjum. Oprócz gimnazjalistów swoją obecnością zaszczycili nas: wójt Gminy Jaworze pan Zdzisław Bylok, prezes Okręgu Bielskiego LMiR pan Edward Szpoczek, dyrektor szkoły pani Barbara Szermańska. pani Iwona Kominek, ligowcy z Czech, licealiści z LO nr 4 w Bielsku-Białej oraz kilku absolwentów naszej szkoły, którzy również byli ligowcami.

Wykład dr Marka Guzika w IV LO w Bielsku-Białej

Uczniowie klasy 3b wzięli udział w gościnnym wykładzie doktora Marka Guzika, który odbył się w auli IV Liceum Ogólnokształcącego w Bielsku-Białej. Wykład ilustrowany pokazem slajdów dotyczył ewolucji.

Wizyta w Instytucie Biologii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie

8 listopada br. udaliśmy się do Krakowa w gościnne mury Uniwersytetu Pedagogicznego, aby na wydziale biologii niektórzy uczniowie z klas pierwszych zdali egzamin na przewodnika Szkolnego Muzeum Fauny i Flory Morskiej. Egzaminatorem był pracownik naukowy Uniwersytetu pan dr Marek Guzik.
Przewodnicy i ich specjalności: Rafał Skępiec – żółwie, Michał Pasterny – płaszczki, Kamil Binda – ogończe, Patrycja Leś – spadouste, Zuzanna Czader – rafy koralowe, Marcin Binkiewicz – ośmiornice, Aleksandra Dawidowicz – rozgwiazdy, Marcel Matiewosjan – rekiny, Natalia Strach – węże morskie.
Wszyscy otrzymali certyfikaty przewodnika muzeum. Po zdanym egzaminie prowadziliśmy badania różnych preparatów pod mikroskopem. Do Krakowa wybrali się z nami uczniowie LO nr 4 z Bielska Białej, którzy nie tylko podziwiali naszą wiedzę ale również badali z nami preparaty pod mikroskopem oraz zaprosili pana doktora Marka Guzika do wygłoszenia wykładu w ich liceum.

Dziękujemy naszym opiekunom: panom Grzegorzowi Olejnikowi i Andrzejowi Stąsiekowi za pomoc i wsparcie duchowe podczas egzaminów.

Agnieszka Kukla 

P.S. Artykuł pana doktora Marka Guzika o pobycie naszych gimnazjalistów w Instytucie można przeczytać – tutaj

XXII Zlot Jungów

Tradycyjnie, jak co roku w Kołobrzegu odbył sie po raz kolejny Zlot Jungów, w którym uczestniczyli przedstawiciele naszego SKLMiR. Po raz dwunsty z rzędu zdobyli ogólnopolską nagrode na najlepiej pracujące Szkolne Koło Ligi Morskiej i Rzecznej

IX Zawody Wędkarskie

Ligowy piknik wędkarski

W sobotę, 18.05.2013 r. 50-ciu członków szkolnych Kół Ligi Morskiej i Rzecznej Okręgu Bielskiego obsiadło brzeg zbiornika wodnego „Rybaczówka” w Bierach. Powitani przez kierownika obiektu, p. Czesława Biesoka z Polskiego Związku Wędkarskiego oraz Wójta Gminy Jasienica, p. Janusza Pierzynę przystąpili do rywalizacji w ramach IX Między-narodowych Zawodów Wędkarskich. Po kilku godzinach okazało się, że najwięcej ilościowo i wagowo złowili: kadeci: Kacper Jasiński, Przemysław Gola i Klaudiusz Mędrek – Szkoła Podstawowa w Jasienicy, juniorzy – Marcin Kokociński, Krzysztof Brzeziński – z Gimnazjum nr 2 w Jaworzu oraz Tobiasz Nguyen Dinh i Kamil Binda z Gimnazjum nr 1 w Jaworzu, juniorki – Katarzyna Zontek, Klaudia Krehut i Maja Minor ze Szkoły Podstawowej w Jasienicy. Zwycięzcy otrzymali puchary, dyplomy i sprzęt wędkarski ufundowane przez Bielski Okręg PZW.
Dziękując fundatorom za pomoc w przeprowadzeniu zawodów, prezes okręgu złożył  gratulacje za to, że kolejny raz MSKLMiR w Gimnazjum w Jaworzu okazało się wiodącym kołem w Ogólnopolskim Konkursie „Młodzież na Morzu” w kategorii – Najlepiej Pracujące Koło. Nagrodę przyznaną przez Zarząd Główny LMiR na ręce „sternika koła” przekazała pani Alicja Iskrzycka opiekun SKLMiR w Zespole Szkolno-Przedszkolnym z Jasienicy.
Zabawy sportowo – wodniackie, oraz obfity posiłek z Pubu Pizzeria – Drzewiarz Ja-sienica, a nie ze złowionych ryb, bo one wróciły do wody, zakończyły to radosne integrujące spotkanie.

opiekun MSKLMiR
Grzegorz Olejnik

Festiwal piosenki żeglarskiej – Szanty 2013

W IV LO w Bielsku-Białej po raz VII odbył się międzyszkolny festiwal piosenki żeglarskiej. W konkursie zaprezentowało się 18 zespołów i 9 wokalistów. Nasz zespół “Cantus Novi” zaśpiewał piosenkę “Gdzie ta keja” i zdobył PIERWSZE MIEJSCE!!!

Wyróżnienia otrzymały w kategorii wokalistek: Zuzanna Czader i Angelika Tobias

Nauka pływania

Na basenie w Willi Barbara w Jaworzu, mieliśmy zajęcia z ratownictwa i dzięki temu sami doskonaliliśmy naukę pływania, a pan Edward Szpoczekkorzystająć z okazji uczył swoją żonę pływać. Oprócz nauki pływania pozowaliśmy do zdjęć. Po dwóch godzinach wyczerpujących zajęć wróciliśmy do domów zmęczeni, ale zadowoleni.

Święto Morza na Podbeskidziu.

Jak co roku w Czenichowie na początku lipca odbyły sie obchody “Dnia Morza na Podbeskidziu”. W uroczystościach brali udzaił nasi ligowcy. Obszerniejsze sprawozdanie prezesa Okręgu Bielskiego LMiR pana Edwarda Szpoczka z przebiegu uroczystości można przeczytać – tutaj

Pobyt w Pucku

Młodzież z naszego gimnazjum zrzeszona w Międzynarodowym Szkolnym Kole Ligi Morskiej i Rzecznej w dniach od 15 do 21 czerwca 2013 roku przebywała w Pucku na obozie szkoleniowym. Więcej informacji o tym, co robili na obozie znajdziecie – tutaj.