Rejs ORP “Poznań”

10 lipca br. reprezentanci MSKLMiR z opiekunem mgr Grzegorzem Olejnikiem oraz „Wilki Morskie” z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z Jasienicy z opiekunką p. Alicją Iskrzycką odebrali główną nagrodę za zdobycie po raz kolejny I miejsca w ogólnopolskim konkursie „Młodzież na Morzu” w kategorii „Na najlepiej pracujące Szkolne Koło Ligi Morskiej i Rzecznej”.
Młodzi ligowcy – Mistrzowie Polski – mieli okazję zwiedzić Port Marynarki Wojennej w Świnoujściu, dwie wybrane jednostki stacjonujące w tym porcie, a następnie odbyć czterogodzinny rejs na pokładzie Okrętu Rzeczpospolitej Polskiej „Poznań”.
Uczestnicy rejsu mieli sposobność poznać budowę tego okrętu, pracę marynarzy oraz stanąć na mostku kapitańskim. Dodatkowym elementem wpływającym na atrakcyjność rejsu było spotkanie z dowódcą okrętu oraz śledzenie ukształtowania wód Zalewu Szczecińskiego.
J     aworzańscy ligowcy składają serdeczne podziękowania Radzie Rodziców działającej przy Gimnazjum nr 1 w Jaworzu za sfinansowanie wyjazdu na w/w rejs.
ORP „POZNAŃ” wchodzi w skład 2 Dywizjonu Okrętów Transportowo-Minowych w Świnoujściu, należącym do 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Jego długość to prawie 100 m, a szerokość 11 m. Rozwija prędkość 16,5 węzła, na jego pokładzie znajdują się 4 morskie zestawy rakietowo-artyleryjskie ZU-23-2MR składające się z podwójnej armaty
23 mm i podwójnej wyrzutni rakiet przeciwlotniczych Strzała 2M, 9 wyrzutni ładunków wydłużonych ŁWD-100/5000. Na morzu wykonuje takie zadania jak: transport i desant żołnierzy oraz pojazdów (np. czołgów), przeładunek na pełnym morzu pojazdów z innych okrętów tego samego typu czy stawianie min morskich.
(dane zaczerpnięte z Wikipedii).

Flis odrzański

Po raz kolejny grupa jaworzańskich gimnazjalistów reprezentujących Międzynarodowe Szkolne Koło Ligi Morskiej i Rzecznej przy Gimnazjum nr 1 w Jaworzu uczestniczyła w obozie szkoleniowo-wypoczynkowym „Flis Odrzański 2009”.
Wyprawa ta trwała w dniach 08-16 lipca br. na trasie Gryfino – Szczecin – Wolin. W obozie tym wzięli udział również uczniowie ze szkoły w Hnojniku (Republika Czech) wraz z opiekunem p. Jarosławem Molinem, ligowcy z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jasienicy oraz IV, V i VIII LO z Bielska Białej.
W trakcie obozu młodzież realizowała zadania konkursowe ogólnopolskiego „Młodzież na Morzu” doskonaląc swe umiejętności z zakresu pływania, żeglarstwa oraz kajakarstwa. Uczestnicy mieli okazję płynąć galarami wzdłuż Odry na odcinku Widuchowa – Podjuchy – Szczecin oraz poznać najciekawsze zakątki Gryfina, Szczecina, Świnoujścia, Międzyzdrojów oraz  Wolina.
W trakcie podsumowania ekspedycji wodno-lądowej „Flis Odrzański 2009” dwójka reprezentantów Koła wraz z opiekunem odebrała z rąk prezesa LMiR dr inż. Andrzeja Królikowskiego kapitana żeglugi wielkiej oraz Rektora Wyższej Szkoły Ekonomiczno-Turystycznej w Szczecinie dr Elżbiety Marszałek wiceprezesa LMiR a zarazem organizatora XIV Flisu Odrzańskiego okolicznościowy medal z okazji 90-lecia działalności LMiR na pamiątkę wspólnego flisowania po Odrze.
Udział w tego typu obozie jest owocem ścisłej współpracy z WSET w Szczecinie oraz jedną z nagród za zdobycie I miejsca w ogólnopolskim konkursie „Młodzież na Morzu” w kategorii „Na najlepiej pracujące Szkolne Koło Ligi Morskiej i Rzecznej”.
Finansowe wsparcie, za które bardzo serdecznie dziękują członkowie MSKLMiR, uzyskano ze strony Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej, Urzędu Gminy Jaworze oraz Rady Rodziców działającej przy Gimnazjum nr 1.

Organizatorzy obozu
mgr Iwona Kominek
mgr Andrzej Stąsiek
mgr Grzegorz Olejnik

Szkolenie żeglarskie

W dniu 5 sierpnia zorganizowany został wyjazd do Zarzecza na zajęcia terenowe z zakresu żeglarstwa. Szkolenie w tym zakresie przeszli reprezentanci SKLMiR działających przy Gimnazjum Nr 1 w Jaworzu, Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Jasienicy oraz bielskich liceach.
Spotkanie integracyjne z elementem szkoleniowym uświetnili swa obecnością reprezentanci Rady Gminy Jaworze – p. Krystyna Szczypka oraz p.Jerzy Ryrych, przedstawiciele Okręgu Bielskiego LMiR p. Edward Szpoczek i p. Andrzej Stąsiek, studenci Uniwersytetu Pedagogicznego z Krakowa wraz z opiekunem dr Markiem Guzikiem jak i również osoby wspierające działalność szkolnych kół LMiR – p. Ewa Dunaj oraz p. Barbara Staś.
Oprócz zdobywania praktycznej wiedzy dotyczącej żeglarstwa śródlądowego przeprowadzone zostało szkolenie z zakresu ratownictwa wodnego oraz umiejętności wiązania węzłów. W ramach relaksu część uczestników skorzystała również z rowerków wodnych.
Sprzyjające warunki pogodowe oraz wyśmienite humory uczestników sprawiły, że wyjazd do Zarzecza zaliczony został do grona udanych i przynoszących same korzyści wyjazdów ligowych.

V Międzynarodowe Zawody Wędkarskie

9 maja br. na terenie Rybaczówki w Bierach odbyły się po raz kolejny zawody wędkarskie oraz sportowo-wodniackie dla członków SKLMiR  działających przy Gimnazjum nr 1 w Jaworzu oraz Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jasienicy.
Po blisko trzygodzinnych zmaganiach z wędką wyłoniono zwycięzców tej części imprezy.
W kategorii dziewcząt najwyższe lokaty uzyskały: Martyna Kuczera, Klaudia Dziatzko oraz Adriana Kezwoń.
W kategorii chłopcy młodsi kolejno najwyższe miejsca zajęli: Paweł Nowok, Robert Huczko oraz Filip Pierzyna.
W kategorii chłopcy starsi I miejsce zdobył Dariusz Słowik, II miejsce Rafał Biel, III miejsce Kacper Bożek.
Z kolei w zawodach sportowo-wodniackich wyjątkową sprawnością fizyczną oraz umiejętnościami min. z zakresu żeglarstwa wykazał się Kacper Bożek oraz Aleksander Grzymek.
Sprzyjające warunki pogodowe, dobre nastroje, doping ze strony przedstawicieli władz samorządowych, Okręgu Bielskiego LMiR oraz wsparcie finansowe ze strony Urzędu Gminy Jaworze, Urzędu Gminy Jasienica , Okręgu Bielskiego Polskiego Związku Wędkarskiego oraz pizzerii „Jedynka” sprawiły, że kolejne Zawody Wędkarskie zostały zrealizowane , a wszyscy uczestnicy w przyjaznej atmosferze mogli realizować poszczególne zadania statutowe Ligi Morskiej i Rzecznej.

Organizatorzy V MZW
mgr Iwona Kominek
mgr Alicja Iskrzyska