W kwietniu 2024 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli po raz pierwszy w żywej lekcji historii przeprowadzonej przez grupę artystyczną „Rekonstrukto” pod tytułem „Powstanie Warszawskie 1944. Bitwa o Polskę”. W czasie tej niecodziennej lekcji uczniowie mieli okazję nie tylko zapoznać się z historią Polski i Polaków żyjących podczas II wojny światowej. Ponad 50 uczniów z kl. 6a, 4a,4b mogło obejrzeć stroje historyczne z epoki oraz różnego rodzaju broń.
Ciekawe i barwne opowieści prowadzących połączone z pokazem i angażowaniem publiczności wywoływały duże zainteresowanie ze strony uczniów. Niespodziewanie dla nich samych zostali żołnierzami polskimi, niemieckimi, rosyjskimi, sanitariuszkami. Musieli bronić barykad, padać jak martwi żołnierze, atakować z bronią w ręku lub się wycofywać, a nawet brali udział w egzekucjach.
Była to żywa lekcja historii, która w bardzo interesujący sposób przybliżyła okres II wojny światowej.