Laboratoria Przyszłości 

   Laboratoria Przyszłości to program skierowany do szkół podstawowych oraz ogólnokształcących szkół artystycznych. Jego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. W ramach programu szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży.
Kreatywne myślenie oraz obsługa narzędzi to jedne z podstawowych umiejętności decydujących o rozwoju cywilizacyjnym, gospodarczym i społecznym. Wzrost innowacyjności oraz rozwój technologiczny spowodował, że umiejętności matematyczne, w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii są dziś ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Laboratoria Przyszłości to kolejny krok w stronę wzmocnienia i uatrakcyjnienia dotychczasowego procesu zdobywania wiedzy i praktycznych umiejętności w tych obszarach przez uczniów.
W ramach Laboratoriów Przyszłości nasza szkoła otrzymała wsparcie finansowe w wysokości 78300 zł. Pieniądze te należy wydać w sposób określony przez program, a nie jak podoba się nauczycielom czy dyrektorowi. Dowolność jest tylko w doborze stanowisk czy też narzędzi, np. można doposażyć pracownię techniczną w nowoczesny sprzęt AGD (roboty, blendery, kuchenki elektryczne itp.) lub piły, wkrętarki, wiertarki czy szlifierki. Ograniczona baza lokalowa naszej szkoły, spełnianie wymogów energetycznych, nie pozwala na stworzenie pracowni technicznej wyposażonej we wspomniane wyżej stanowiska. Zajęć techniki jest zaledwie godzina w tygodniu w klasach 4-6, klasy młodsze już uczą się na zmiany, musimy zatem realnie myśleć o możliwościach.
Do naszej szkoły zaczynają przychodzić pierwsze zamówienia. I tak pojawiła się drukarka 3D firmy „Zortrax”. Po rozpakowaniu i pierwszych próbach ma już wielu pasjonatów, którzy już myślą, co na niej da się wydrukować. Pomysły dzieci zaczną się niebawem urealniać, gdyż wraz z drukarką przyszedł spory zapas filamentu czyli materiału do drukowania modeli przestrzennych. Dotarły również tablety 10 – calowe firmy „Terra”, które będą pomocne przy programowaniu robotów typu „Spike”. Mamy nadzieję, że tu również inwencja dzieci przekroczy wiele barier rzeczywistości. Z utęsknieniem czekamy na sprzęt nagłaśniający i nagrywający, abyśmy mogli rejestrować nasze dokonania oraz kształcić w zakresie umiejętności np. montowania materiału filmowego przeznaczonego do publikacji. W dalszej kolejności zostaną zakupione różne zestawy klocków „Lego”, aby najmłodsi również skorzystali z ministerialnego programu.
Mamy nadzieję, że program Laboratoria Przyszłości spełni swoje założenia i pomoże naszym dzieciom rozwijać ich niebagatelne możliwości.