Sprawozdanie z wycieczki do Palmiarni
W dniu 18 III 2017 roku w ramach projektu innowacji zorganizowany został wyjazd do Palmiarni Miejskiej w Gliwicach. Jest to miejsce, które stworzone zostało w celu popularyzacji wiedzy o florze i faunie z innych stref klimatycznych. Korzystając z wolnego czasu zwiedziliśmy tamtejszy park Chopina, w którym mieści się palmiarnia, przyglądając się latającym ptakom:gołębiom grzywaczom, dzięciołom zielonym oraz rozpoznawaliśmy rośliny nago i okrytonasienne.
Następnie weszliśmy się do środka, gdzie o godzinie 12:00 rozpoczęliśmy zwiedzanie. Gdy wkroczyliśmy do pawilonu roślin użytkowych, zobaczyliśmy bananowce, kwiaty i owoce granatu, a nawet znajdowaliśmy się dokładnie tam, gdzie pieprz rośnie. Żadnych eksponatów nie wolno było dotykać, bo były one zraszane przez specjalne płyny i mogłyby się zniszczyć, a nawet złamać, mają szkodliwy wpływ na zdrowie człowieka. Potem pani przewodnik opowiadała i pokazywała nam kawę, mówiąc legendę jak ona powstała. Niemal każdemu gatunkowi tu prezentowanemu można przypisać ciekawą historię opowiadającą o metodach wykorzystania jego właściwości przez ludzi. W palmiarni z ciekawością można odnaleźć gatunki znane przez nas jedynie z części roślin wykorzystywanych w życiu codziennym. Roślina potocznie nazywana chlebowiec w średniowieczu była używana, aby odmierzać złoto bo każde jego ziarno ważyło dokładnie tyle ile 1 karat. (obszerniejsze sprawozdanie – tutaj,)     Więcej zdjęć z wyjazdu – tutaj.