W bieżącym roku szkolnym SP nr 2 przystąpiła do realizacji projektu „Wszystkie Kolory Świata”, jednego z najbardziej popularnych projektów UNICEF realizowanego w 8 państwach Europy i Azji. Podstawowym jego celem jest zbiórka pieniędzy na szczepienia dzieci z krajów rozwijających się poprzez sprzedaż uszytych przez młodzież laleczek. Pierwszą lalkę uszyto we Włoszech w 1988 roku, ale oficjalną akcję szycia laleczek UNICEF rozpoczęto dopiero w 1999 roku. W oparciu o nadesłane do naszej szkoły materiały wykonaliśmy tematyczne gazetki, a w wielu klasach zostały przeprowadzone prelekcje na temat projektu. Uczniowie poznawali problemy dzieci z krajów rozwijających się, dowiadywali się o problemie dostępu do szczepień, a także poznawali skutki nieszczepienia dzieci lub kobiet w ciąży. Nasi uczniowie zostali zapoznani z tym tematem przez członków Szkolnego Koła Wolontariatu z klasy VIII a. Każda klasa otrzymała zadanie uszycia co najmniej jednej charytatywnej laleczki. Uczniowie sami wybierali kraj, z którego “pochodziła ich laleczka”. Jedna z nauczycielek pani G. Wełniak, w oparciu o nadesłany wykrój, uszyła nam dziewięć lalek. Charytatywne lalki były przyozdabiane i ubierane pod czujnym okiem pani Marzeny Wajdy-Parzyk, prowadzącej zajęcia techniczne. Przygotowując lalki uczniowie wykazali się pomysłowością i kreatywnością. Meksykanka, Indianka i wiele europejskich laleczek zostanie wkrótce wystawionych na sprzedaż. Kolejnym etapem realizacji projektu było zorganizowanie charytatywnego kiermaszu, który odbył się 7.02.2019. Szkolne Koło Wolontariatu zorganizowało sprzedaż ciast, ciasteczek, soków, tostów. Łącznie zebrano kwotę 360zł, która została wpłacona na konto Stowarzyszenia UNICEF Polska. Wszystkim zaangażowanym: nauczycielom, uczniom, rodzicom bardzo serdecznie dziękujemy.

W bieżącym roku szkolnym grupa nauczycieli realizująca innowację pedagogiczną UNESCO, zmobilizowała uczniów wszystkich klas do przygotowania charytatywnych stoisk. Przy pełnej mobilizacji wszystkich wychowawców uczniowie stanęli do szkolnego konkursu, którego dokładny regulamin ułożył Samorząd Uczniowski.
Najważniejszym celem było zebranie potrzebnej kwoty dla zaadoptowanej przez nasza szkołę Kenijki Lennah Karugi, podopiecznej Fundacji „Czyńmy Dobro”. Fundusze zbierane w kolejnych tygodniach przeznaczaliśmy dla potrzebującego jaworzanina, chorej Sary oraz na rzecz stowarzyszeń i fundacji pomagających bezdomnym zwierzakom: Stowarzyszenia Dla Braci Mniejszych, Psiej Ekipy, Kotełkowej Drużyny. Łącznie zebraliśmy ponad trzy tysiące złotych.
Przez dziesięć tygodni w każdy czwartek uczniowie organizowali stoiska z przeróżnymi słodkościami i przekąskami, ubarwiali odpowiednią dekoracją, świąteczną muzyką i zabawnymi własnymi strojami. Młodsze klasy zdobywały nowe doświadczenia świetnie się przy tym bawiąc, a potem z satysfakcją przynosiły zebrane przez siebie pieniądze.
Szkolny konkurs zakończył się zwycięstwem ex aequo dwóch klas: VII A i VIII B, które otrzymały tyle samo punktów za przygotowanie stoiska, ilość zebranych pieniędzy oraz za zaangażowanie klasy.
Na koniec chcielibyśmy serdecznie podziękować Rodzicom naszych uczniów za współpracę przy organizowaniu stoisk charytatywnych i zaprosić do udziału w kolejnych działaniach szkolnego wolontariatu