Konferencja Generalna UNESCO na 38. sesji w listopadzie 2015 r. uchwaliła listę 53 rocznic obchodzonych pod patronatem UNESCO w latach 2016–2017. Wśród nich znalazły się dwie polskie rocznice, przypadające w 2017 roku:
200. rocznica śmierci Tadeusza Kościuszki (1746–1817), generała, naczelnika Powstania Kościuszkowskiego
100. rocznica śmierci Ludwika Zamenhofa (1859–1917), twórcy języka międzynarodowego esperanto
Kalendarz rocznic UNESCO uchwalany jest co dwa lata na podstawie zgłoszeń państw członkowskich UNESCO. Na tę prestiżową listę wpisywane są wybitne osobistości i ważne wydarzenia historyczne, których rocznice obchodzone są pod patronatem UNESCO. Rocznice są okazją do organizowania szeroko zakrojonych obchodów na szczeblu krajowym i międzynarodowym. Stwarza to możliwość promocji dorobku polskiej kultury, nauki, historii w kraju i na świecie, nadając tym wydarzeniom wyjątkową rangę i znaczenie, a także sprzyja nawiązywaniu kontaktów międzynarodowych.

 

 

 

 

 

Kosciuszko_prezentacja – Weronika_Strzelec

Kosciuszko prezentacja – Roksana Pierściecka

  Zamenhof prezentacja – Katarzyna Okrzymowska

Zamenhof prezentacja- Dagmara Pietras, Maja Mikołajczuk