Nasza nowa Rzeczywistość – Nasz Świat

Po sukcesie pierwszej wystawy, w roku 2019 w Galerii na Zdrojowej młodzi twórcy Szkoły Podstawowej nr 2 w Jaworzu kolejny raz udowadniają siłę swoich możliwości artystycznych. Tym razem Nasza galeria przenosi się online i stanowi okno na świat dla każdego dziecka i nastolatka. Dzięki tej galerii mieszkańcy Jaworza odkrywają świat sztuki i talenty swoich pociech, bez względu na pogodę i niesprzyjające okoliczności, wynikające z reżimu sanitarnego pandemii Covid-19.
Jak to się zaczęło?
Podejmując pracę w Szkole Podstawowej nr 2 w Jaworzu, a było to prawie cztery lata temu, zauważyłam potrzebę, pokazania i rozwijania sztuki dziecięcej i młodzieżowej. Wraz z uczniami postanowiliśmy zorganizować wystawę i założyć szkolną galerię sztuki, aby zaprezentować i popularyzować piękno malarstwa, rysunku i grafiki przyszłych młodych artystów.
Pozwólcie im tworzyć
Nasze dzieci i młodzież stają się twórcami, którzy wybierają rozmaite drogi wyrazu artystycznego. Nie boją się podejmować rozmaitych wyzwań tematycznych bliskich ich wyobraźni i postrzegania otaczającego ich świata. To czasy, kiedy ceni się swobodę twórczą, a pokaz prac uczniów pomaga odkrywać młode talenty.. Choć XXI wiek zarzuca nas wszechobecną technologią, która może zrobić za nas wszystko, okazuje się, że ołówek, kredka, czy pędzel nadal są narzędziem pracy artystycznej wzbogacającej szeroki wachlarz przeżyć estetycznych.
Wirtualny gmach wyobraźni twórczej
Obecna wystawa w wirtualnym gmachu galerii szkoły podstawowej w Jaworzu, zatytułowana “Nasza Nowa Rzeczywistość – Nasz Świat”, jest zjawiskiem ogromnie interesującym i żywym. Potwierdza to choćby publiczność wirtualnie odwiedzająca tę wystawę na stronie szkoły. Tutaj sztukę tworzą uczniowie. Dobrą sztukę tworzą uczniowie wybitni. O wartości wystawy decyduje to, że w obecnym czasie staje się spotkaniem młodych, utalentowanych twórców.
A przecież zaczynaliśmy od zera
Sięgając we wspomnieniach do pierwszych dni mojej pracy i pierwszych uczniów, przypominam sobie jak zaczęliśmy praktycznie od zera w przekształcającym się w tamtym czasie gimnazjum na szkołę podstawową. Pierwsi uczniowie ośmioletniej podstawówki musieli odnaleźć się w nowej rzeczywistości i sprostać nowym wymaganiom. A jednak swój cel osiągnęli i czerpią z tego ogromną satysfakcję.
Nie poprzestawać na małym
Trzeba wierzyć w młode pokolenie twórców, trzeba kochać sztukę i umieć ją zaprezentować szerszemu gronu publiczności. Nasza wirtualna wystawa ukazuje różnorodne prace – zarówno zbiorowe jak i indywidualnie – uczniów z SP nr 2 z Jaworza. Kto jeszcze o tym nie wie, kto jeszcze nas nie odwiedził, niech nie zwleka i zaloguje się do nas już dzisiaj. Zapraszamy.