Nasza naukowa podroż
   Naszą naukową podróż rozpoczęliśmy od wizyty w Instytucie Fizyki im. Augusta Chełkowskiego w Katowicach, gdzie na wydziale matematyki, fizyki i chemii odbywały się „XXXIII Osobliwości Świata Fizyki”.
   Pierwszy wykład zatytułowany „Elektromagnetyzm wokół nas” wygłoszono w sali głównej Instytutu zwanej audytorium. Czując się niczym studenci, oglądaliśmy z auli przebieg doświadczeń fizyczno-matematycznych takich jak: oddziaływanie magnesu i elektromagnesu, elektryzowanie ciał, powolne spadanie, prądy wirowe i wiele, wiele innych.
   W kolejnej sali przygotowano dla nas wykład pt. „Fizyka na wakacjach” i chociaż był również związany z naukami ścisłymi wykładowca zaskoczył nas poczuciem humoru. W tej części odpowiadaliśmy na pytania, a kilku wybrańców przeprowadzało doświadczenie z kamerą na podczerwień. Dowiedzieliśmy się również, jak efektownie pakować się na biwak i dlaczego warto mieć ze sobą latarkę na korbkę, a raczej jak jest zasilana.
   Trzeci wykład „Ciepło, zimno, gorąco, mróz!” był przepełniony doświadczeniami fizyczno-chemicznymi. W największej auli – sali nr 3 – nieraz gasło światło, wznosiły się bańki dymu lub wypełniał ją ciekły azot – największy obiekt westchnień uczniów.
   Instytut jak i wykładowcy zrobili na nas ogromne wrażenie, ale czekał na nas kolejny punkt wycieczki – Planetarium i Obserwatorium im. Mikołaja Kopernika w Chorzowie. Szybko znaleźliśmy się u celu i zajęliśmy miejsca w dużej sali pod kopułą, gdzie oglądaliśmy seans pt. „Wędrówki po nocnym niebie”. Wpatrzeni w rozgwieżdżone niebo słuchaliśmy informacji na temat ruchu Ziemi, pór roku i kierunków geograficznych, gwiazd i gwiazdozbiorów. Szukaliśmy też Gwiazdy Polarnej, planet i mogliśmy spojrzeć na niebo z każdego miejsca na Ziemi, co w tak krótkim czasie niestety nie jest możliwe.
   Wyjazd z pewnością rozszerzył nasze horyzonty wiedzy. Mam nadzieję, że pomógł również olimpijczykom z klas drugich i trzecich. W końcu po to jest wycieczki, żeby się uczyć, ale i dobrze przy tym bawić…

bo coś w szaleństwach jest młodości,
wśród lotu, wichru, skrzydeł szumu
co jest mądrzejsze od mądrości
i rozumniejsze od rozumu

w Katowicach nie wiało zbyt mocno

Obserwowała:
Zosia Solarz 3b
 

 

Więcej zdjęć – tutaj