W oczekiwaniu na Święta Bożego Narodzenia

Kalendarz adwentowy ma wyjątkową historię. Jego tradycja wywodzi się z Niemiec. Ma on przypominać o zbliżających się Świętach Bożego Narodzenia i dawać poczucie radości z oczekiwania. Początki kalendarza adwentowego sięgają podobno 1851 roku. Z powstaniem słodkiego kalendarza adwentowego wiąże się historia pewnego chłopca, który nie mógł się doczekać Wigilii. Jego mama narysowała na pudelku 24 cyfry i doczepiła do nich biszkopty. Malec mógł zjadać jedno ciastko każdego dnia. Kiedy dorósł, rozpoczął produkcję kalendarzy z czekoladkami w środku. Obecnie coraz częściej w Niemczech, wraca się do pierwotnej formy kalendarza adwentowego, który ma zachować prawdziwy jego cel – przygotowanie do świąt.
Chętni uczniowie klas siódmych i ósmych mogli podjąć się dodatkowego zadania , które polegało na przygotowaniu kalendarza. W środku zamiast czekoladek czy ciasteczek znalazły się słówka po niemiecku tematycznie związane ze Świętami Bożego Narodzenia i zimą oraz informacje na temat tradycji bożonarodzeniowych w Niemczech.. W konkursie wzięło udział 12 uczniów, łącznie przygotowano 7 kalendarzy. Jedni wykorzystali małe pudełka, inni przygotowali niewielkie koperty lub woreczki i zawiesili je na wieszaku. Była także prawdziwa choinka i aromatyczne herbatki. Wszystkie prace były kreatywne i oryginalne. Wszystkim gratuluję ciekawych pomysłów.

Anna Wiśniewska