Sztuka Baroku Inspiruje Nastolatków XXI wieku?

Czy to możliwe by nastoletni uczniowie XXI wieku zechcieli “podglądać” artystów epoki barokowej?
Okazuje się, że na zajęciach plastyki wszystko jest możliwe. Pewnego dnia młodzi plastycy naszej szkoły przeglądali bardzo wymyślne stroje z różnych epok i wtedy ich uwagę przyciągnęły – nie uwierzycie – peruki, które pod koniec XVII wieku stały się ważnym elementem wyglądu. Modę na takie nakrycie głowy wprowadził francuski król Ludwik XIV. Sztuczne fryzury, układane w pukle luźno opadające na ramiona szybko stały się symbolem powagi i autorytetu. Robiono je z włosów ludzkich lub końskich. Pod koniec XVIII wieku królowa Maria Antonina zapoczątkowała kobiecą modę na wysokie fantazyjne kompozycje umocowane na drucianych stelażach. Wymyślne fryzury stały się przekazem myśli i pragnień właścicielki.
Nasi młodzi szkolni artyści podjęli nowe wyzwanie. Trzeba wykreować własną niepowtarzalną perukę. Inspiracją mogły być postacie z XVIII-wiecznych portretów, a także dzieła słynnego stylisty Antoine’a, czyli Antoniego Cierplikowskiego, który był wybitnym fryzjerem kreatorem pochodzącym z Polski, a mieszkającym w Paryżu. Tu pojawiło się pytanie, “Skąd wziąć włosy?” Jak zawsze, na ratunek przyszedł zwykły papier, który w rękach plastyka może zmieniać się w prawdziwe dzieło sztuki.
Aby uzyskać ciekawe efekty plastyczne, uczniowie wcześniej przygotowali: arkusze białego kartonu oraz zestaw rozmaitych papierowych form, przydatnych do tworzenia tematycznych nakryć głowy. Przy pomocy nożyczek, taśmy klejącej, nici, zszywaczy i kleju młodzi twórcy stworzyli dzieła stanowiące o wysokiej wartości estetycznej wykonania. Doskonale ukształtowana forma, wykończona drobiazgowym detalem, to efekt ich wielogodzinnej pracy.