„Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie”

Pod takim tytułem gościła w Szkole Podstawowej nr 2 historyczna wystawa przygotowana dla młodzieży przez śląskie kuratorium z okazji 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego 13 XII 1981r. Celem projektu było przygotowanie uczniów do świadomego odbioru informacji dotyczących przejęcia władzy przez WRON z gen. Jaruzelskim na czele oraz przybliżenie historii „Solidarności” Regionów: Podbeskidzia, Śląsko – Dąbrowskiego i Częstochowskiego. Duże tablice z sugestywnymi zdjęciami przyciągały uczniów podczas przerw i lekcji historii. Mogliśmy poznać przyczyny przejęcia władzy przez wojsko, zarówno te oficjalne jak i te prawdziwe. Poznawaliśmy głównych bohaterów stanu wojennego: górników z kopalni „Wujek”, Annę Walentynowicz, Ewę Kubasiewicz. Uczniów najbardziej zaciekawiły opowieści o młodych ludziach, którzy zaangażowanie w walkę o wolność przypłacili własnym życiem. Po pobiciu przez milicjantów zmarł maturzysta Grzegorz Przemyk, a w niewyjaśnionych okolicznościach utopił się 17- letni Emil Barchański. Wyjaśnialiśmy sobie różnice pomiędzy „wojną” a „stanem wojennym”, pomiędzy „więzieniem” a „internowaniem”, czym były armatki wodne i gaz łzawiący. Oglądaliśmy zdjęcia zdemolowanych drzwi wejściowych przez milicję w nocy 12/13 XII 1981r, rozpędzanych manifestacji „Solidarności”, czołgów i wojska na ulicach polskich miast. Uczniowie starali się zrozumieć, jak dużą cenę zapłacili działacze NSZZ „Solidarność” za próbę zakończenia władzy komunistów w PRL-u i wprowadzenie demokracji. Wiedza historyczna wzbogacona zdjęciami archiwalnymi ze zbiorów polskich i zagranicznych bardzo zaciekawiła uczniów, szczególnie w kontekście obecnych wydarzeń na Ukrainie.