Dzień Bezpiecznego Internetu 2021

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Początkowo wydarzenie to świętowały jedynie państwa europejskie, ale już od lat DBI przekracza granice Europy angażując państwa z całego świata.
11 lutego uczniowie i nauczyciele klas 1 – 3 naszej szkoły kolejny raz włączyli się w obchody „Dnia Bezpiecznego Internetu”, który odbywał się pod hasłem “Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!” Akcja ma na celu propagowanie działań na rzecz bezpiecznego i pozytywnego wykorzystywania zasobów internetowych przez dzieci oraz zaznajomienie ich z problematyką zagrożeń, które mogą spotkać w sieci.
W każdej klasie zostały przeprowadzone zajęcia edukacyjne z wykorzystaniem filmów „Owce w sieci”. Jest to seria trzyminutowych kreskówek, których celem jest edukacja na temat zagrożeń związanych z korzystaniem przez dzieci z internetu, telefonów komórkowych i innych nowych technologii. Filmy odwołują się do motywów ludowych i bajkowych, ale odzwierciedlają również współczesną kulturę dziecięcą oraz obecny styl życia. Zakończenie każdej bajki zawiera morał, mówiący, jak uniknąć niebezpieczeństw.
Uczniowie poznali zasady Netykiety, której należy przestrzegać w sieci oraz dowiedzieli się jakie konsekwencje mogą spotkać tych, którzy o niej zapomnieli. Rozwiązywali działania matematyczne, aby poznać hasło tegorocznej akcji, poznali konsekwencje zbyt długiego korzystania z internetu.
Uwieńczeniem działań tego dnia było wykonanie przez uczniów plakatów dotyczących bezpiecznego korzystania z treści, które oferuje nam internet.

Teresa Dziedzic